Õiglase kaubanduse kuu tähistamine ETTEVÕTETES 2023

Oktoobris tähistatame taas õiglase kaubanduse kuud. Eelmisel aastal liitus üleskutsega vähemalt 68 osalejat, kellega koos jõudsime enam kui 400 000 inimeseni, mis on edukaim tulemus seni! Esmakordselt kuulutasime välja ka Fairtrade@Work tunnustusele kandideerimise. Tunnustuse on nüüdseks saanud 9 ägedat ja hoolivat organisatsiooni Baltikumist (tutvu nendega SIIN).

KUI TEIE ETTEVÕTE VÕI ORGANISATSIOON SOOVIB TEGEVUSTES OSALEDA, ANNA MÄRKU AADRESSIL See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Ootame osalema kõiki, kellel on valikus või kes kasutavad Fairtrade märgisega tooteid ja kes selliseid tooteid ise toodavad. Kindlasti on oodatud ka need, kes sooviks sellega alles algust teha.

Meie pakume õiglase kaubanduse kuu veebimaterjale, trükitud voldikuid (EST ja RUS), postreid (EST, ENG, LV, LT) ja riiuli ja/või lauarääkijat. Kindlasti ka infot õiglase kaubanduse kohta teie postituste, blogilugude või artiklite tarvis näiteks kliendikirja, kodulehele või mujale materjalidesse. Hea meelega jagame oma kanalitest pilte ja lugusid teie tegevuste kohta kuu jooksul. 


Oleme avatud kõiksugustele vahvatele ideedel. Mõned mõtted tegevusteks:

 • Korraldage rahvusvahelisel kohvipäeval (01.10) või muul omale sobival ajal oktoobris Õiglane kohvipaus ja postitage selle kohta sotsmeedias.
 • Kasutage õiglase kaubanduse kuu bännerit oma materjalides ja kanalites, et näidata osalust ühisel ettevõtmisel ja inspireerida teisi osalema.
 • Korraldage oma kaupluses õiglase kaubanduse toodetega eriväljapanek või pakkumine, et neile toodetele tähelepanu juhtida ja kliendile lihtsalt leitavaks teha ning seeläbi ka oma müüki tõsta. Tooraine kasvatajale tarneahela teises otsas on meist kasu vaid siis, kui tema kaupa ka ostetakse. 
 • Märgistage Fairtrade tooted riiulitel wobbleriga (kujundus meie poolt), et kliendil neid lihtsam leida oleks.


Biomarket_2021.jpgRiiulitähised Biomarket kauplustes

 • Looge e-poodi kaubagrupp, ribamenüü osa, märgistus või muu võimalus, kuidas kliendile Fairtrade toodete leidmine kõige lihtsamaks teha.
 • Liituge õiglase kaubanduse Facebooki grupiga. Tehke ise sotsiaalmeedia postitusi, et oma tegevustele ja toodetele tähelepanu juhtida. Jagage meiega oma pilte ja tegevusi, et saame ka oma kanalitest teie ettevõtet välja tuua.
  Kasutage seda kuud müügi edendamiseks, sest farmer tarneahela teises otsas on toetatud vaid siis, kui tema tööd on hinnatud ja ka tarbitakse. 
 • Rääkige oma töötajatele, miks teie kohvinurgas just õiglase kaubanduse kohv on. Kui veel ei ole, siis:
 • Kandideerige Fairtrade@Work tunnustusele. Tunnustus on mõeldud just töökollektiividele, ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes pakuvad kohvinurgas ja üritustel õiglase kaubanduse kohvi (võimalusel ka teed, kakaod, suhkrut ja muud). Kandideerida ja kriteeriumitega tutvuda saad SIIN.


Kopio Kopio Pakume oma kontori töötajatele ja külastajatele vaid õiglase kaubanduse kohviTunnustuse saajad 2023

 • Avaldage ja jagage infot õiglase kaubanduse kohta nii kolleegide kui koostööpartneritega ja nii töötajate kui klientide seas. Meie anname hea meelega igasugust infot, küsi julgelt! Aita muutuste loomisele kaasa, jagades infot sellest, kuidas õiglane kaubandus aitab kaasa meie kaaslaste elukeskkonna paranemisele ja keskkonnahoidlikule põllupidamisele.
 • Kasutage olemasolevaid materjale. 
 • Lahendage värsket õiglase kaubanduse kuu viktoriini (link ilmub 01.10.2023). See on hariva sisuga ja miks mitte pakkuda töötajatele ka auhindu.
 • Korraldage mõnusaid meeskonnaüritusi – kokake õiglase kaubanduse toodetega ja jagage pilte või retsepte.  Degusteerige koos tooteid või pidage ühine õiglane kohvipaus. Piiriks on fantaasia ja meilt on võimalik laenata selle tarvis ka banaanikostüümi 😊.
  Näidake oma tegevusi sotsiaalmeedias ja kutsuge teisigi üles õiglasele meelelahutusele.


Lindeberg 2021Kohvipaus ja ühiskokkamine advokaadibüroo Lindeberg kontoris.

 • Tehke video (küsitlus). Rääkige ise ja küsige teistelt, miks võiks eelistada sertifitseeritud tooteid, miks on teie ettevõte teinud sellise valiku vms. 
 • Tehke videotutvustus oma õiglasest kohvinurgast, sellesuunalistest tegevustest või õiglastest toodetest. Vaada suurepärast näidet Manpoweri poolt SIIN.
 • Tellige meeskonnale õiglase kaubanduse koolitus.
 • Vaadake, kas teil oleks võimalus oma tootmises kasutada sertifitseeritud Fairtrade toorainet ja kaaluge ka ise sertifikaadi ja/või litsenti omanikuks hakkamist.
 • Kasutage oma fantaasiat! See on võimalus särada ja korraldada enda üritus. Sina tunned oma kolleegi ja klienti kõige paremini ning tead, kuidas teda kõnetada. Kasuta võimalust ja reklaami omi tooteid, tutvu meie turul olevate toodetega ja toeta keskkonnahoiu kõrval ka sotsiaalseid õiguseid ning keeldu laps- ja orjatööle.

Õiglase kaubanduse põhimõtetega saab tutvuda SIIN.

Näidake end ettevõttena, mis pöörab tähelepanu tarneahelale ja oma vastutusele nii keskkonna kui inimese eest. Avardage enda, oma klientide ja koostööpartnerite silmaringi. Aidake Eestis teadlikkust tõsta, olles ise eeskujuks.