Ettevõtjale
Õiglase kaubanduse sertifiteerimissüsteemil on kahe kümnendi vanune ajalugu. Alates 1997. aastast on õiglase kaubanduse kriteeriumid tootmisele ja kauplemisele üleilmselt ühtlustatud. Need standardid on välja töötanud rahvusvaheline õiglase kaubanduse märgistamise organisatsiooni Fairtrade International, mis tegutseb katusorganisatsioonina õiglase kaubanduse organisatsioonidele (Labelling Initiatives) tarbijamaades ja tootjavõrgustikele arengumaades. Ühtne märgis lehvitava inimese kujutisega on kasutusel 74 riigis üle maailma, Eestis on märgis kasutusel juba 2007. aastast.
Fairtrade standardid on allolevatel tootegruppidel:
Kohv, kakao, tee, roosuhkur, värsked puu- ja köögiviljad, ürdid ja vürtsid, mesi, pähklid, õliseemned ja -viljad, töödeldud puu ja köögiviljad, sh moosid, mahlad, veinid.
Mittetoiduainetest sportpallid, lõikelilled, kosmeetikatooted, puuvillatooted sh rõivad, mänguasjad ja hügieenitarbed, kuld ja puit.
Ettevõte, kes soovib oma sertifitseeritud toorainest valmistatud toodangut märgistada Fairtrade märgiga, peab sõlmima vastava lepingu (licence agreement) Soome õiglase kaubanduse organisatsiooniga (Reilu kauppa ry). Kui soovite maale tuua juba õiglase kaubanduse litsentsi omava firma (licensee) tooteid, peab tol olema leping (side letter) kohaliku õiglase kaubanduse organisatsiooniga.
Lisateabe saamiseks Fairtrade litsentsi taotlemise kohta, võtta ühendust: