Kas lihavõttejänku on jätkusuutlik?

Lihavõtted on jõulude kõrval õiglasele kaubandusele olulisim šokolaadihooaeg, sest šokolaadi tarbimine pühadel on saamas sama suureks osaks traditsioonidest, kui munade värvimine. Šokolaadijänkusid ja šokolaadimune ostetakse aastas tuhandeid, kuid nende seest ei leia alati ainult meeldivaid üllatusi. Kakaouba on üks maailma kõige ohustatumaid tooraineid, mille kasvatamisega kaasnevad mitmed riskid: lapstööjõu ärakasutamine, bioloogilise mitmekesisuse ja metsade kadu, karmide kemikaalide ja GMO-de kasutamine, aga ohuks kakaole endale on ka kliimakiriis ja sellega toimetulek.

 

Maailma suurimates kakaokasvatusmaades Ghanas ja Elevandiluurannikul töötab erinevate hinnangute kohaselt 1,5–2,1 miljonit last tervist või haridusteed kahjustavates tingimustes. See arv on umbkaudu sama suur kui nendesamade riikide täiskasvanud põllumajandustootjate arv. Sunnitöö ja lapstööjõu ärakasutamine võib tekkida, kui inimesed ei teeni äraelamiseks piisavat palka ja peavad sellegi pisku teenimiseks ”kõik mängu panema”. Kliimamuutused ja kakaokasvatusest tulenev metsade kadu raskendavad oluliselt kakaoviljeluse tingimusi, mis samuti seab ohtu nii põllupidajate kui palgatööliste niigi väikese elatise.

 Lahendused kakaokriisile?

Kliimamuutused, kakao kõikuv ja ebaõiglane hind, noorte huvi puudumine kakaokasvatusega tegeleda, sest vanemate pealt on nähtud, kui raske füüsiline töö see on, mille eest ei teeni perele hakkama saamiseks vajalikku sissetlekutki ning paljud muud väljakutsed võivad lähiajal kakaokasvatamise väga keeruliseks teha. Fairtrade on aastakümneid töötanud selle nimel, et aidata kakaokriisi leevendada ja lahendada. 

Lepinguliselt garanteeritud hind ja lisatasu kakaoviljelejale

Parim viis kakaokasvatajate elatise parandamiseks, ja seeläbi näiteks ka laps- ja sunnitööjõu ärakasutamise ärahoidmiseks, on tagada, et kakao eest makstaks piisavat hüvitist. Maailmaturu hinnad võivad kõikuda järsult ning tuleb, ette, et põllumehel tuleb oma saak müüa tootmiskuludest madalama hinnaga. Õiglase kaubanduse põllumajandustootjale makstakse aga garanteeritud hinda, mis kaitseb teda sellise hinnakõikumise ajal, sest sätestatud on kindel hind, millest madalamat talle tasuda ei tohi. Kui turuhind on aga sellest sätestatud hinnast kõrgem, saab põllumees alati ikka selle kõrgema hinna. Lisaks kauplemishinnale teenib õiglase kaubanduse põllumajandustootja ka kindlaks määratud lisatasu.

Koolitused kakaoviljelejatele ja ühistutele

Põllumeestele pakutakse koolitusi nii põllumajanduse, kaubanduse, vastutustundlikkuse, inim- ja tööõiguste, võrdõiguslikkuse kui muudes valdkondades. Kahjuliku lapstööjõu ärahoidmisel on oluline teha tööd ka iga kogukonna vajadustest lähtuvalt. Näiteks koolitatakse kogukonna noori laste õiguste järelevalveks. Metsade kadu vältimiseks koolitatakse Ghanas kakaoviljelijaid dünaamiliseks põllumetsakasvatuseks. Selles kasvumudelis istutatakse kakaopuudega maa sisse ka teisi puid ja taimi, mis rikastavad mulda ja mitmekesistavad põllumeeste saake.


Õiglane kaubandus tagab tootjatele garanteeritud hinna ja õiglase kaubanduse lisatasu, mis aitavad parandada nii kakaokasvatajate kui nende kogukondade sissetulekut ja elujärge. Kõige olulisem lapstööjõu ärakasutamise põhjus on vaesus. Pildil on Elevandiluuranniku kakaokasvatajad Finda Kouadio Théodore ja Konan Amalan Cécile. Pilt: Mohamed Aly Diabaté/Fairtrade/Fairpicture


Demokraatia ja tugevad kriteeriumid

Fairtrade sertifikaadiga põllumajandustootjatel ja töölistel on 50% hääleõigusest kõigis õiglase kaubanduse sisemistes otsustusprotsessides. See tähendab, et põllupidajad on alati kaasatud kõigisse protsessidesse ja räägivad kõiges kaasa. Panustatakse ka kohalikku demokraatiasse ja koos luuakse rangeid keskkonna- ja inimõigustealaseid kriteeriume. Et nede täideviimine õnnestuks, on väga oluline mõlemapoolne koostöö ja toetus. Kriteeriume uuendatakse regulaarselt, kakaotootmisele kehtivad õiglase kaubanduse nõuded uuendati 2022. aasta detsembris. Kakaokriteeriumides keskendutakse üha enam inimõigustele, metsade kadu ennetamisele, jälgitavusele, läbipaistvusele ja piisavatele elatistingimustele.

Koostöö erinevate kakaotootmise osapoolte vahel – rohkem kui lihtsalt sertifitseerimine

Tulude suurendamine, kahjuliku lapstööjõu ärakasutamise vältimine ning metsade kadu ennetamine nõuavad terviklikku lähenemist. Säästvama ja õiglasema tootmise saavutamiseks on vaja nii põllumajandustootjate organisatsioonide loomist, koostööd šokolaaditootjatega kui ka valitsuste sätestatud meetmeid. Sellist mitmetahulist koostööd ja muutust püüab õiglane kaubandus oma tegevusega saavutada. Lisaks on Fairtrade`il ka arengukoostööprojekte kakaokasvatuse valdkonnas nii Ghanas kui Elevandiluurannikul. Projektid edendavad näiteks perekondade elatist ning suurendavad teadlikkust kahjulikust lapstööst või keskkonna seisukohalt jätkusuutlikumast põllumetsakasvatusest.

Eesti kaubandusvõrgus on saadaval näiteks sellised tooted:

Favorina & Fin Carre šokolaadide sarjad - Favorinal on lai valik erinevaid lihavõttešokolaade, šokolaadimune, šokolaadikujusid jms. Fin Carre šokolaad on samuti õiglane šokolaadivalik lihavõteteks, oma laia matsete valikuga ning on saadaval ka muul ajal, ki vaid phadel. Kõigis Lidlites.

Rainbow omamärgi šokolaadid - Pistaatsiapähkli tumeda šokolaadi ja vegan karamelli-mere soola. Prisma kauplustest ja veebipoest.

GuyLian - need karbis olevad kaunid šokolaadid sobivad nii kingituseks, ise nautimiseks kui pühadelauale. Saadaval nii Rimis, Kaubamajas, Stockmannis kui muudes kauplustes.

Tony's Chocolonely – Eesti valikust leiab tumeda šokolaadi brownie-tükkidega ja maasika-juustukoogimaitselise valge šokolaadi. Tony`s on rahvusvahelisel Chocolate Scorecardil juba viis aastat järjest võitnud vastutustundlikeima šokolaaditootja auhinna. Leiab Prismadest.

Vego vegan šokolaadid– Vegan šokolaadid, saadaval kõigis suuremates kauplustes.

iChoc vegan šokolaad – mitme eriti põneva maitsega šokolaadisari, saadaval Biomarketis, Livin.ee ja Greenest.ee e-poodides.

Ben & Jerry's – kõik nende jäätised on Fairtrade sertifikaadiga ning saadaval on need pea kõigis kauplustes.

 

Õiglase kaubanduse kakaotooted tunned ära ikka nende märgiste järgi:

 Mark_2.pngMark_3.png

 

 Loe kakao kohta lisaks: https://www.fairtrade.net/product/cocoa