Oktoober on õiglase kaubanduse kuu I Eestis müüakse üha enam õiglase kaubanduse tooteid

Oktoober on õiglase kaubanduse kuu I Eestis müüakse üha enam õiglase kaubanduse tooteid

Mullu oli Eesti kaupluste lettidel 815 erinevat õiglase kaubanduse märgisega toodet, mis on ligi 200 toodet rohkem kui aasta varem. Oktoobris toimuv õiglase kaubanduse kuu annab vastutustundlikule tarbimisele veelgi enam hoogu.

“Baltikumis oli toodete jaemüügi väärtus üle 87 miljoni euro. Kasv on olnud enam kui 90%, Eestis lausa 131%. Aastate jooksul on tarbijate, müüjate ja tootjate suhtumine märkimisväärselt muutunud. Kolm väikest riiki on igapäevaseid lemmik-toiduaineid vastutustundlikult tarbides toetanud väike farmerite tegevust globaalses lõunas rohkem kui 336 000 euroga, mis on seal tohutu suur summa,“ rõõmustas Jana Jesmin, Fairtrade esindaja Baltikumis. 2021. aastal oli Eesti poodides müügil 623 erinevat Fairtrade märgisega toodet.

Fairtrade eestvedamisel tõstetakse Eestis tänavu oktoobris juba 16. korda esile õiglase kaubanduse teemasid. Kuu raames toovad ettevõtted, kauplused, koolid ja teised asutused teemale veelgi enam tähelepanu. “Õiglase kaubanduse kuu eesmärk on teadvustada eestlaste tarbimisharjumuste ning maailma eri paigus töötavate toiduainete kasvatajate vahelisi seoseid,” sõnas Jesmin.

Kuu jooksul korraldab Fairtrade koostöös partnerite ja koolidega töötube, koolitusi, eripakkumisi ja väljapanekuid ning teadlikkust tõstvaid mänge ja meeskonnategevusi. Eelmisel aastal oli kaasas vähemalt 68 organisatsiooni ja ettevõtet ning jõuti enam kui 400 000 inimeseni.

“Koolide vaates saame öelda, et huvi õiglase kaubanduse teemade vastu on aastate jooksul olnud suur – näiteks on õpilased käinud poodides Fairtrade’i märgisega tooteid otsimas ja korraldanud koolides teavitusüritusi või õiglase kaubanduse kohvikuid,” sõnas Mondo Maailmakooli juht Maria Sakarias. Ka Mondo ja Fairtrade läbiviidud uuringud õpilaste seas näitavad, et teema on noorte jaoks oluline – 2022. a andmete järgi usub neist 74%, et tarbijate ostukäitumisega saab päriselt mõjutada inimeste elusid arengumaades.

Oktoobri jooksul toimub põnevaid üritusi huvilistele igas vanuserühmas. Mondo Maailmakool pakub tegevusi just koolidele, näiteks osalemine virtuaalses külalistunnis otse Keeniast, Nairobist või õiglase kaubanduse teemaliste maailmapäevade korraldamise tuge. Jätkusuutlikkuse festivali Impact Day raames esineb Tallinnas Fairtrade äri- ja inimõiguste direktor Dr. Tytti Nahi ning Jana Jesmin esineb 14. oktoobril Tallinna Botaanikaaia teemapäeval "Meie igapäevane tee ja kohv".

Ka sel aastal saavad tööandjad ja kollektiivid taotleda rahvusvahelist tunnustust Fairtrade@Work. Liikumisega on liitunud üle 2000 ettevõtte ja organisatsiooni. Maailmas juuakse päevas 1,6 miljardit tassi kohvi, suur osa sellest just tööpäeva jooksu. Õiglane kohvi tootmine ja kauplemine aga vajab kohvi joojate tuge ning kohvikasvatajad väärivad oma töö eest õiglast tasu. Selle aasta algul said tunnustuse Telia, Tallinn Music Week, Manpower, Mondo, Lindeberg ja Tartu Loodusmaja.

„Õiglase kaubanduse eesmärk on seista keskkonnahoiu ja eetilisuse, õiglase tasu, inim- ja tööõiguste ning soolise võrdõiguslikkuse eest ja võidelda laps- ja orjatöö vastu. Seda väga lühidalt öeldes. Oktoober on parim aeg oma kaubad üle vaadata, nende kohta olulist teada saada ning vajadusel vastutustundlikke samme teha. Samuti harida nii töötajaid, koostööpartnereid kui tarbijaid. Kuna enamus Fairtrade tooraineid on kasutatavad ka kohalikes toodetes, siis miks mitte kaaluda ise sertifikaati või litsentsi taotleda ja oma toodetesse just Õiglast sisu panna. Ka Euroopa seadusandlus on liikumas suunal, kus ettevõtete hoolsuskohustus keskkonna ja inimese ees on saamas normiks,“ ütles Jesmin.

Hinnanguliselt on maailmas 160 miljonit last seotud lapstööjõuga. Ainuüksi Ghana ja Elevandiluuranniku kakaoistandustes moodustavad ¾ tööjõust just lapsed. 27,6 miljonit inimest arvatakse olevat sunnitööl võlaorjuse, hirmutamise, vägivalla või pettuse alusel. Keskkonnakahju ja kliimamuutused mõjutavad nii tuleviku toitu kui inimesi. Juba aastaks 2050. ennustatakse kuni 60% kohvi viljelemiseks sobiliku maa kadu ja põllupidaja, kes ei saa sissetuleku eest võimaldada perele toitugi lauale, ei ole võimeline liikuma kulukama aga ökoloogilise põllupidamise poole. Need on piisavad põhjused, miks oma tarbimisotsustes olla teadlik.

Tee oktoobris jätkusuutlikke ja õiglaseid ostu, tarbimise ja tootmise otsuseid.