Rahvusvahelist õiglase kaubanduse päeva tähistatakse 14. mail.

Rahvusvahelist õiglase kaubanduse päeva tähistatakse 14. mail.

Õiglase kaubanduse päeva tähistatakse Eestis tänavu juba viieteistkümnendat korda. Värskelt avaldatud uuringust selgub, et Eesti noored on teadlikud tarbijad ja eelistavad võimalusel õiglase kaubanduse tooteid. 

Õiglase kaubanduse uuring kooliõpilaste seas leidis Eestis aset neljandat korda, Lätis ja Leedus on see esmakordne. Kokku osales uuringus 3537 õpilast 74-st koolist.

Uuringu kohaselt usub 74%  Eesti, 71% Leedu ja 64% Läti õpilastest, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada inimeste elu tarneahela teises otsas. 75% Eesti õpilastest on  valmis ostma õiglase kaubanduse tooteid, aga uuring toob välja ka fakti, et vastavaid tooteid on seni meie poelettidel kas raske märgata või leida. Kaupade valik siiski kasvab vaikselt, aga kindlalt - 2021. aastal oli Eestis müügil vähemalt 623 erinevat õiglase kaubanduse märgisega toodet ja selliste toodete  jaemüügi väärtus Baltikumis on kasvanud üle 45 miljoni euro.

Uuringu koolinoorte hulgas korraldasid Mondo Eestist, Zala Briviba (Green Liberty) Lätist ja LitDEA Leedust, uuringut toetas õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade Finland. 

Kui varasematel aastatel on MTÜ Mondo õiglase kaubanduse päeva tähistanud uute õiglase kaubanduse sõprade tunnustamisega, siis sellest aastast on kas see traditsioon üle antud Fairtrade`ile. Lähiajal plaanitakse Baltimaadesse laiendada rahvusvahelised tunnustused nagu õiglase kaubanduse ülikool ja kool aga ka (töö)kollektiividele mõeldud Fairtrade@Work ja ambitsioonikas õiglase kaubanduse linn.

Õiglase kaubanduse teemade ja uudistega saad end kursis hoida Fairtrade Eesti grupis ning ingliskeelsetel LinkedIn ja Instagram lehtedel.

Koolinoorte seas läbi viidud uuringuga Eesti kohta ja täismahus võrdleva uuringuga Eesti, Läti ja Leedu kohta (inglise keeles) saab tutvuda SIIN.

 

Lisainfo uuringu kohta Eestis:

Kristina Mänd

Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

+372 56 90 9754