Taotle õiglase kaubanduse sõbra märgist 30. aprillini

Juba seitsmendat aastat järjest avasime võimaluse ettevõtetel taotleda õiglase kaubanduse sõbra märgist, et koos anda Eestis hoogu liikumisele, mis mõjutab inimeste elusid teisel pool maakera. 

Õiglase kaubanduse sõbra tunnustuse saajad avaldatakse maikuus õiglase kaubanduse päeval. Varasemate õiglase kaubanduse sõbra tunnustuse saanute hulka kuuluvad näiteks Prisma, Rimi, Solaris Toidupood, Stockmanni ja Tallinna Kaubamaja toiduosakonnad, Chocolala, Manpower, Avatud Eesti Fond, Kalev, Ehe Mood, kohvik Anna Edasi, Tamsalu Gümnaasium, Loodusvägi ja paljud teised.)  

Õiglase kaubanduse sõbrad võivad olla kõik ettevõtted ja organisatsioonid, kes:

- kasutavad, müüvad või toodavad õiglase kaubanduse ja eriti Fairtrade’i märgisega kaupu;
- panustavad õiglase kaubanduse väärtuste levitamisse ja võtavad osa õiglase kaubanduse nädalast;
- toovad kasutuses või müügis olevad õiglase kaubanduse tooted esile oma infokanalites, sotsiaalmeedias, kodulehel ja materjalides;
- käituvad solidaarselt ja vastutustundlikult.

Õiglane kaubanduse põhimõtte kohaselt saavad kõik panustada maailma võrdsemasse arengusse. Sellist kaubandusmeetodit rakendatakse toorainele ja kaupadele, mis on pärit arenguriikidest, kuid mida tarbitakse enamjaolt arenenud maades - kohv, tee, suhkur, kakao, troopilised puuviljad, šokolaad, puuvill jms. Õiglase kaubanduse tuntuim märgis on Fairtrade. 

Meeldetuletuseks rahvusvahelised õiglase kaubanduse tingimused: 
toote miinimumhind peab katma kõiki kulusid ja sisaldama lisatasu (ingl k Fairtrade premium), mis lähtub maailmaturu hinnast; töölistele on makstud elamisväärset töötasu; keelatud on laps- ja orjatöö kasutamine ning tootmine on keskkonnasäästlik.

Õiglase kaubanduse sõbra tunnustust annab MTÜ Mondo välja 2014. aastast ja see on suunatud organisatsioonidele, kus töös ja tegemistes peetakse oluliseks oma valikutega toetada õiglast kaubandust, kasutatakse vastavaid sertifitseeritud tooteid ning ollakse teerajajad ja valmis teisi inspireerima. Seni on märgise saanud 60 erinevat organisatsiooni ja ettevõtet, kelledest 54 on jätkuvalt tegevad. Tunnustuse andmine on rajatud usaldusele ja heale tahtele, mitte rangetele kriteeriumitele. 

Õiglase kaubanduse sõbraks kandideerimine on avatud 14. veebruarist ja kestab 30. aprillini.

TAOTLE SIIN 

Küsimuste korral kontakteeru: Kristina Mänd, MTÜ Mondo vastutustundliku tarbimise eestvedaja, 56909754