12 soovitust, kuidas Mustal Reedel end hästi tunda

38249428 88A0 43C8 8596 16D4E34F5024

MTÜ Mondo soovitab, kuidas Mustal Reedel vallanduvast ostumöllust hoiduda või siis targalt talitada. Kuidas teha valikuid, mis ei koorma keskkonda, tagavad tegijatele õiglase hinna, ei toeta orjatööd ega lapsorjatööd ning on ühtlasi päriselt vajalikud?

Igal ostul on mõju majandusele, keskkonnale ja ühiskonnale. Seepärast tasub aegajalt mõelda, millised ostud koormavad nii loodust ja kogukondi kui ka meid ennast vähem ja on seejuures sõbralikud meie ajale ja rahakotile.

 

MTÜ Mondo õiglase kaubanduse soovitused Mustaks Reedeks ja muudeks ostuseiklusteks:

  1. Kaasa ostunimekiri, täis kõht ja oma kott. Nii saad teha mõistlikke valikuid, säästes raha ja aega.
  2. Pakendamata ja kilekotivaba ostlemine on väga suur panus looduse hoidmisesse. Kaalu puuviljad ära, pane sildid ühele puuviljale ja lao viljad kaasasolevasse kotti.
  3. Hea vs odav. Kui midagi on väga odav, siis mõtle, kas selle eest on saanud oma tasu ka tooraine kasvatajad, korjajad, tarnijad, edasimüüjad… Võib olla on see liiga odav, et osta?
  4. Vaata, kus kaup toodeti. Kui kirjas pole, küsi. Kui müüja ei tea, ütle, et sulle on oluline, et kaup oleks toodetud keskkonna- ja inimsõbralikult ning odav hind ei tuleks kellegi teise elukvaliteedi arvelt. Küsi Fairtrade märgist ja uuri, mis maalt see toode pärineb. Kui küsivad juba paljud, siis hakatakse selle peale ka rohkem mõtlema.
  5. Kas see on päriselt ka vajalik asi? Mis siis, kui sa saadaksid selliste ostude eest hoopis iga kuu raha kogumiskontole? Kui palju sinna aastaga koguneks?
  6. Ostuvabad päevad. Kord kuus lukusta rahakott, pane ära krediitkaardid ning ole päev otsa nii, et ei osta mitte midagi.
  7. Poevabad päevad. Kui palju sa nädalas aega kokku hoiaksid, kui sa ei käiks nädala jooksul üldse poes? Sinu aeg on väärtuslik, planeeri endale toit ja muu vajalik nii, et saaksid hoopis rohkem aega endale ja lähedastele.
  8. Kas vana saab uus- või taaskasutada? Enne uue asja ostmist veendu, et vana on omadega täitsa läbi ning seda ei saa parandada, uuesti kasutada vms.
  9. Eelista eestimaist - huvi pärast vaata, kui kaugelt need asjad sinuni jõuavad ning eelista kodumaist seal, kus saad.
  10. Kes mulle neid asju müüb? Vaata, kes on su lemmikbrändide taga, mille eest need firmad seisavad ning kas nende väärtused lähevad kokku sellega, mis sulle on oluline?
  11. Sotsiaalsed ettevõtted on ettevõtted, mis majanduskasule lisaks on pühendunud ühiskonna abistamisele ning kaasavad erivajadustega inimesi, pikaajalisi töötuid jne. Selliselt ettevõttelt ostmine on tark tegu.

Ja viimasena - kõik tooted, mis on Fairtrade märgisega, aitavad kaasa õiglasema maailma loomisele. Seega,vali julgelt, sest maailm muutub iga ostuga.

Fairtrade märgisega on näiteks: kohv, tee, suhkur, kakao, banaanid, šokolaadid, maiustused jne. Mitmed Fairtrade märgisega tooted on samaaegselt ka mahetooted.

Pea neid soovitusi meeles ja sul läheb ostuseiklustes palju paremini!