Kutsume koole osalema oktoobris õiglase kaubanduse kuu ettevõtmistes

FC8FFD7D 70B2 4F0F 85FD FE527F7BBD96

Oktoobris on õiglase kaubanduse kuu. Kutsume koole sel ajal tavapärasest rohkem õiglast kaubandust oma plaanide ja üritustega siduma ning valmisolekust meile teada andma. 
2018. aastal osalesid koolid õiglase kaubanduse uuringus ja eelmisel aastal tegid 6 kooli õpilased teavitustööd poekettides. 

 

 

Siin on nimekiri tegevustest, mida saate sel aastal koolis ja kooliperega teha:

  1. Koostage koolis õiglase kaubanduse väljapanek.
  2. Vaadake üle toodete valik õpetajate toas, sööklas ja kohvikus.
  3. Arutage õiglase kaubanduse teemadel klassitunnis, selleks leiate häid materjale siin.
  4. Kasutage just koolidele valmistatud Make Fruit Fair juhendit.
  5. Testige teadmisi õiglase kaubanduse teemalise viktoriiniga.
  6. Korraldage õiglase kaubanduse teavitustööd kohalikus poes - näiteks teevad noored teavitusplakateid, tutvustavad tooteid, suhtlevad inimestega vmt, et panna inimesi eelistama ja valima Fairtrade märgisega tooteid. 

Kuigi sündmus ise on alles oktoobris, anname sellest juba praegu teada, et saaksite kalendrisse märke teha. Tuletame õiglase kaubanduse kuud teile enne kooliaasta algust uuesti meelde ja palume huvitatud koolidel, õpetajatel ning noortel end siis registreerida.

Oleme abiks:

  • Soovi korral edastame teile bänneri ja üleskutse, mida kasutada kooli kodulehel ja (sotsiaal)meediakanalites.
  • Mondos on saadaval õiglase kaubanduse ja teadliku tarbimise trükimaterjale väljapanemiseks ja jagamiseks.
  • Anname koolide valmisolekust teada nii meedias kui ka sotsiaalmeedias.
  • Juhendame noori ja õpetajaid, kuidas ja mida õiglasest kaubandusest rääkida.
  • Noored saavad kaupluses tutvustada õiglase kaubanduse tooteid. 

Plaanime sügisel koostöös suurte poekettidega teha ka nii, et noored saavad poodides tutvustada õiglase kaubanduse tooteid. 2019. aastal käisid 6 kooli noored kuues poes ja suhtlesid enam kui 400 inimesega (kokkuvõte). Selleks paneb huvitatud õpetaja või koolinoor kokku vabatahtlike rühma, kelle juht saab Mondo poolt nõu, materjale ja koolitust. Septembris teeme Mondos veebiseminari ja anname korraliku väljaõppe. 

NB! Juhul kui sel ajal on otsene suhtlemine piiratud, leiame teisi turvalisemaid lahendusi.

Põhjus õiglase kaubanduse kuul osalemiseks on lihtne - meie tarbimine mõjutab tootjaid. Need tootjad, põllumehed ja töölised elavad sageli meist kaugel – tee, kakao, kohv, suhkur, troopilised puuviljad jms ei tule ju Eestist, vaid meist tuhandete kilomeetrite kauguselt paikadest, kus inimesi kaitsvad seadused on nõrgad ja elutingimused vaesed. Kuna meie seda toitu sööme saame ka mõjutada, kuidas toitu toodetakse eriti just poekettides oleva valiku mõjutamise ja inimeste teavitamise kaudu.  

Noorte roll on väga oluline, sest just nende teadlikkus ja ostuotsused määravad, kuidas me elame. Noored on ka teadlikud ja huvitatud: 18 kooliga 2018. aastal tehtud uuringust teame, et 32% noortest eelistab alati õiglase kaubanduse tooteid ja 72% on valmis ka tulevikus seda tegema. Enam kui 65% tunnevad Fairtrade’i märgist.

Õiglane kaubandus on kauplemisviis, mis kindlustab, et ka arenguriikidest meieni jõudvad kaubad on toodetud õiglaselt, kaupade tootjad saavad oma töö eest väärilist tasu, ei ole kasutatud laps- või orjatööd ning kinni on peetud keskkonnanõuetest. 

✅ Mõistame, et praegu on vara kindlaid lubadusi anda, seepärast oleme tänulikud, kui saate võimalusel lihtsalt teada anda, kas teil on huvi osaleda ning kes võiks olla teie kooli kontaktisik. Saatke info See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Saadame augusti lõpus meeldetuletuse ja registreerimisvormi ning asume siis tegutsema.

Kena suve!