Õiglase kaubanduse tootjad jagavad hädas kogukondadele banaane, hügieenitarbeid ja loovad kiirtestimise keskusi

385E8A5A 5CC7 4AE6 9EA6 1FB2517AF8FF

Eestisse jõudvate banaanide, kohvi, tee, kakao ja suhkru tootjad vaevlevad samuti keerulistes oludes, ent suudavad õiglase kaubanduse kaudu üksteist toetada ja rasked ajad elada üle.
75 riigis esindatud rahvusvaheline õiglase kaubanduse organisatsioon Fairtrade International jagas äsja laiali pea 200 miljonit eurot, et võimaldada töökoht ja kindel tasu tootjatele ning istanduste töötajatele kuni tänavu septembri lõpuni. 

Nii Eestis kui ka Baltikumis tervikuna on õiglase kaubanduse tooted olnud viimastel aastatel tõusuteel. Tänaseks on need inimesed, tänu kellele saame juua oma lemmikkohvi või ampsata banaani, tõsises hädas. 

Fairtrade Internationali sõnul on Aafrika lilleturg, eriti Keenia, vastakuti ennenägematute väljakutsetega, kuna peatatud lennuliikluse tõttu puudub võimalus saata lilli Euroopasse. Selle tulemusel kaotasid töö või saadeti palgata puhkusele pea 10 000 töölist, kelle elukeskkond ja -tingimused olid juba enne haprad. Sarnane olukord on tabanud lillekasvatajaid ka Ecuadoris.

Suurim teetootja India on kolmenädalase karantiini tõttu hädas teepõõsaste hooldamise ja esmakorjega. Sama mure on Aafrika teetootjatel. Tihtipeale vaesuses elavad teekasvatuste töötajad on eriliselt haavatavad. Enamus õiglase kaubanduse teetootjatest Indias ja Sri Lankal on loonud toetusprogramme oma töötajate kaitsmiseks.

Eestlaste seas armastatud Fairtrade banaanide, kohvi ja kakao jaemüük on endiselt hea, kuid kannatanud on müük üldiselt, sest suletud on kohvikud ja restoranid, kinnitas Baltikumi haldav Soome óiglase kaubanduse organisatsioon Reilu Kauppa. 

Rahvusvaheliselt on keeruline olukord tarnega, sest puudu on konteinereid, mistõttu isegi kui kaup jõuab sadamasse, jääb see seal lihtsalt ootele.

Kuigi üleilmselt on hetkel palju ebakindlust, on meil ka helgeid uudiseid: 

  • Ecuadoris jagavad banaanikasvatused müügist ülejäänud banaane kohalikele kogukondadele, kus muidu valitseks nälg.
  • Pakistani spordipallide tootjad on kasutanud vabriku puuvillase riide varusid, et õmmelda kogukonnale näomaske.
  • Lõuna-Aafrika veinitootjad jagavad veini ja hügieenitarbeid kõikide töötajate peredele.
  • Peruu kohvitootjad panid kokku põhivajaduste katmiseks paki kogukonna vanematele ja riskigrupis olevatele inimestele.
  • 16 Kolumbia banaanitootjat kasutasid oma kogukonnale mõeldud raha ja investeerisid koroonaviiruse testimise keskusesse, mis on püsti pandud kohalikus ülikoolis.

Fairtrade International’is on üle 1,7 miljoni taluniku ja töötaja ning nende tarneahela partneri 75 riigis.

MTÜ Mondo tegutseb 2007. aastast ja tänaseks on Mondost arenenud Eesti suurim arengukoostöö, humanitaarabi ja maailmaharidusega tegelev organisatsioon. 

Õiglase kaubanduse sõbra tunnustust on MTÜ Mondo andnud välja 2014. aastast. Seni on märgise saanud 60 Eesti organisatsiooni ja ettevõtet. Eelmisel aastal said esimest korda ajaloos märgise ka kolm kooli. Tunnustuse andmine on rajatud usaldusele ja heale tahtele, mitte rangetele kriteeriumitele. Märgisele saab kandideerida, täites avalduse siin: https://www.fairtrade.ee/sober