Soovime häid, ostuvabasid jõule!

23. novembril oli rahvusvaheline ostuvaba päev, et inimesed mõistaksid liigsest tarbimisest tulenevat keskkonnakoormust, mõtleksid oma tarbetutele väljaminekutele ning hindaksid ümber oma ostmisharjumused ja -vajadused. Enne tohutut jõuluhullust tasub meeles pidada, et igal ostul on mõju majandusele, keskkonnale ja ühiskonnale. Seepärast tasub võtta aegajalt mõelda, millised ostud koormavad loodust ja kogukondi vähem.

Meie nõuanded, mida teha:

- Korra kuus lukustan oma rahakoti, panen ära oma krediitkaardid ja jätan vähemalt üheks päevaks ostmise.

- Ostan kvaliteetseid asju ja vähem.

- Väärtustan rohkem ennast ja oma aega ega käi iga päev poes.

- Uurin, kuidas vajalik kaup on toodetud, kas selle tarneahel on olnud õiglane ning keskkonnasõbralik ning kas odav hind ei tule hoopis kellegi elukvaliteedi arvelt.

- Enne poodi minekut teen valmis ostunimekirja ja söön kõhu täis ning võtan kaasa oma poekotid.

- Enne kui ostan uut, mõtlen, kas ma ei saaks vana parandada, tuunida, vahetada, laenata vms.

- Ma ei lange “2=3” pakkumiste õnge, ostes endale rohkem toitu või asju, kui suudan ja tahan ära tarbida.

- Eelistan pakendamata toitu ja väldin kilekotte üksikute toiduainete pakendamiseks.

- Ostan julgelt säilivusaja lõpule jõudvaid soodustooteid, mille saan kohe ära tarbida – nii vähendan toiduraiskamist ja hoian kokku raha.

- Poes panen kõik viljad ühte kotti ning kleebin kaalusildid ühele kotile.

- Koju tagasi jõudes säilitan toitu teadlikult ja söön targalt – alustan kiiremini riknevatest toitudest ega ava kõiki pakendeid korraga – ning sorteerin prügi ja viin pakendid ringlusesse.

- Panen järelejäänud toidu sügavkülma (näiteks kartulisalatist saab hea ahjuvormi ja tsitrustest suurepärased jääkuubikud).

- Kasutan vanu kilekotte prügikottideks

- Kasutan kodus, tööl ja üritustel võimalusel alati õiglase kaubanduse märgistega (Fairtrade, WFTO, jt) kohvi, teed, suhkrut, kakaod, šokolaadi või muid maiustusi.

- Otsin, küsin (ja vajadusel nõuan) poest, söögikohtadest ja toitlustajatelt õiglase kaubanduse märgistusega tooteid.

- Alati vaatan, kui kaugelt toit, mida tahan osta, on minuni toodud – eelistan eestimaist või võimalikult lähedalt toodud toitu.

- Uurin, millised ettevõtted on minu lemmikkaubamärkide taga – eelistan vastutustundlikke ettevõtteid, ühistuid ja kohalikke väiketootjaid.
 
- Ostan tooteid ja teenuseid sotsiaalsetelt ettevõtetelt, kes lisaks majandustegevusele loovad väärtust ka ühiskonnale kaasates näiteks erivajadustega inimesi, pikaajalisi töötuid jne.
 
Head ostuvabadust!