14. mai on õiglase kaubanduse päev!

Õiglase kaubanduse päeva eel 12. mail kogunevad õiglase kaubanduse sõbrad, et tähistada õiglase kaubanduse päeva õiglase hommikukohviga ja tunnustada uusi õiglase kaubanduse sõpru - kohvik Anna edasi Tartus, eestilise moe pood Zuzu Tallinnas, Kaubamaja Toidumaailm ja looduspuhta toidu pood ning maaletooja Loodusvägi.

 Ostes Fairtrade’i märgisega toote on mul garantii, et saan hea toote, mis lisaks maitsele on ka kvaliteetselt ja eetiliselt toodetud. Mõte, et minu kohvi või kakao on korjanud väike laps, kes ei saa käia koolis, vaid peab töötama selleks, et edasi- ja jaemüüjad saaksid võimalikult suurt kasumit ja mina peaks maksma üliodavat hinda, teeb selle kohvi või šokolaadi väga kibedaks“, põhjendab Kristina Mänd, Mondo vastutustundliku tarbimise valdkonna eestvedaja.

„Tean, et Eesti seadused kaitsevad töölisi ja põllumehi ja lapsi orjatöö eest. Fairtrade’i märgis on mõeldud eelkõige nendele toorainele ja toodetele, mida toodetakse riikides, kus puudub korralik keskkonna- ja sotsiaalkaitse, kuid kust pärit tooteid kasutatakse igal pool. Tarbijatena saame otsustada, kas toetame ja kiidame heaks ettevõtjate tegevuse, kes puudulikke seadusi ära kasutavad või eelistame neid tootjaid, kes on ausad“.

Fairtrade’i märgisega tooted ei konkureeri Eesti toodetega, sest meil ju üldjuhul kohvi, teed, suhkrut, kakaod või riisi ei toodeta. Ka ei pea inimene millestki loobuma – tuleb lihtsalt targalt valida.