Fairtrade lilled

roosid1.jpg

Mõnedes Aafrika riikides on lõikelille-tööstus kohalike elanike üheks peamiseks elatusallikaks. Näiteks tegeleb Keenias sellel alal üle 70 000 inimese, enamus neist on naised.

Kuid mitte alati ei ole istandustes töötavatele inimestele tagatud inimlikud tingimused ja vääriline sissetulek. Näiteks selgub 2001. aastal Keenia Inimõiguste komisjoni (Kenya Human Rights Commission) poolt koostatud raportis, et paljudes lilleistandustes makstakse töölistele tunnitasuks vähem kui 1 USD seda täispikkade (8-12tunniste) tööpäevade juures. Ka elamistingimused on kehvad ning sageli  puuduvad töölistel kaitsevahendid, et käsitleda tervist ohustavaid mürgiseid kemikaale.

Fairtrade eesmärk on toetada neid lilleistandusi, kes tagavad töötajatele ohutu ja sõbraliku töökeskkonna, tehtud töö eest õiglase tasu. Õiglase kaubanduse lisatulu kasutatakse inimeste sotsiaalse heaolu ning elukeskkonna parandamiseks. Ostes Fairtrade märki kandvaid lilli, võid olla kindel, et toetus läheb ettevõtetele, kes oma töölistest lugu peavad.

Samuti näitab 2007. aastal Cranfield Ülikooli poolt korraldatud uuring, et rooside kasvatamine Keenias sh lillede transportimine Euroopasse ning sellest tulenev ökoloogiline jalajälg on ligi kuus korda väiksem Hollandi roosikasvatuse keskkonnamõjudest. Raporti raames uuriti Keenia lilleistandusi, mis varustavad Suurbritannia Sainsbury jaekette. Hinnati rooside kasvatamist, pakkimist, jahutamist ning transporti  Euroopasse; lisaks energiakulu, väetiste,  mürkkemikaalide tootmist ja kasutamist, ehitiste materjalikulu jms. Tulemusi võrreldi Hollandi lilleistanduste samade tootmiskriteeriumidega.

Tulemused näitavad, et Keenia rooside kasvatusel eemaldub vähem süsinikku ja seega põhjustavad Keenia roosid see väiksema ökoloogilise jalajälje kui Hollandis kasvatatud lilled.

  • Keenia toodab Hollandist 2 korda rohkem roose.
  • Keenias kasutatakse peamiselt geotermilist energiaallikat, Hollandis fossiilkütuseid.
  • Võrreldes Hollandiga kasvavad Keenia roosid oma looduslikus keskkonnas ja loodusliku valguse käes.
  • Keenia roosid on pakitud spetsiaalsetelt õhutrantspordi jaoks mõeldud karpidesse.

2008. aasta sügisest on Eestis Rimi kauplustes müügil Keeniast pärit Fairtrade roosid. Loe Keenia Oseriani lilleistandusest lähemalt siit.