Puuviljad

Banaan

bananas_dominican_republic.jpgBanaan pärineb algselt Kagu-Aasia troopilistelt aladelt. Praegu kasvatatakse seda umbkaudu 120 riigis kõikidel troopilistel ja subtroopilistel aladel ning selle toodang ulatub aastas miljardi kiloni. Kõige rohkem kasvatatakse banaane Ecuadoris, Costa Ricas, Kolumbias ja Filippiinidel.

Rahvusvahelist banaanikaubandust valitsevad üksikud suurtootjad, kes ka ise omavad istandusi. Väiketootjate võimalused läbirääkimistes osaleda on äärmiselt väiksed. Paljud väiketootjad on sunnitud müüma oma saaki nii madala hinna eest, et see vaid vaevu katab tootmiskulud. Istandustes töötavate inimeste töö-ja elamistingimused on äärmiselt kehvad.

Õiglase kaubanduse süsteemis tootjatele tagatakse kindel hind, mis võib riigiti erineda. Näiteks Ecuadoris makstakse 18,14 kg banaanikasti eest 6,75 dollarit. Väljaspool õiglase kaubanduse süsteemi saavad tootjad enamuse osa aastast banaanikasti eest tasu alla kahe dollari. Samuti makstakse tagatud summale juurde ka lisatasu, mis kasutatakse ühistu heaolu edendamiseks, koolituseks ja tervishoiuks jms. 

Õiglase kaubanduse banaane kasvatatakse Costa Ricas, Dominikaani Vabariigis, Ecuadoris, Ghanas, Kolumbias, Peruus ja St. Vincenti saartel. Aastal 2005 müüdi maailmas õiglase kaubanduse banaane kokku üle 100 miljoni kilo ning nõudlus nende järele kasvab aina!

Apelsin

 apelsin_kes.jpgApelsine kasvatatakse enam kui 130 riigis, kuid enamus neist kasutatakse ära juba tootjamaal. Nii piirdub apelsinide eksport kogu maailmas vaid 8 protsendiga. Talvekuudel tuuakse kaup Vahemere maadest ning suvel ja sügisel kaugemalt, Lõuna-Aafrikast ja Argentiinast.

Lisaks õiglasele hinnale viljade eest ning töötajate eluolu ning töötingimuste parandamisele toetab õiglane kaubandus Lõuna-Aafrikas istanduste minemist töötajate omandusse, kuna maa ning istandused on apartheid-poliitika järgselt endiselt enamjaolt valge vähemuse valduses samas kui töötajad on traditisooniliselt olnud mustanahaline enamus.

 

Ananass

Ananass on pärit Lõuna-Ameerikast, kus seda kasvatati teadaolevalt juba iidsetel aegadel. Euroopasse tõi ananassi Kolumbus, kes leidis selle ühelt Kariibi mere saarelt oma teise retke käigus 1494. aastal.

Ananassi kasvatatakse maailma eri paigus. Suurimad tootjamaad on Tai, Brasiilia, Hiina ja Mehhiko. Hawaiil kasvatatakse maailma ananassidest kolmandik, sealhulgas konservananassidest pooled.

Õiglase kaubanduse ananasse kasvatatakse Beninis, Ghanas, Kamerunis, Togos ja Costa Ricas. Costaricalastele tagatakse õiglase kaubanduse ananasside eest 0,70 dollarit (2005.a.) ehk EUR 0,54 kilo eest, mis on umbes viiendik rohkem kui teised kasvatajad teenivad. Õiglase kaubanduse lisatasu makstakse kasvatajatele USD 0,05 ehk EUR 0,04.

Värske ananass on tõeline hõrgutis, mis on kasvatanud oma austajateringi kiiresti. Õiglase kaubanduse ananasside müük on aastaga kahekordistunud.

Mango

Mango sai õiglase kaubanduse sertifikaadi 2002. aastal.Mangopuu viljad pärinevad pereistandustest ning sõltuvalt aastaajast jõuavad meieni Burkina Fasost, Ecuadorist, Mehhikost, Peruust või Brasiiliast.

 

Tooted  |  Retseptid